Kategoria 1: Najlepszy zrealizowany budynek ekologiczny certyfikowany

Spark B

Laureat

 

Projektant: Kuryłowicz & Associates
Inwestor: Skanska Property Poland

Budynek B kompleksu Spark to przykład niezwykle udanego połączenia dbałości o środowisko i potrzeby użytkowników, oraz uwzględnienia głosu lokalnej społeczności. Uzyskany certyfikat LEED oraz precertyfikat WELL potwierdzają wysoki standard obiektu w zakresie zrównoważonego budownictwa. Przyczyniły się do tego oszczędność wody i energii oraz zagospodarowanie terenu zaprojektowane z wrażliwością na kwestie środowiskowe, dzięki czemu budynek został nagrodzony certyfikatem LEED v2009 na najwyższym możliwym poziomie Platinum. Ponadto dzięki konsultacjom społecznym, przestrzeń wokół budynku uwzględnia oczekiwania okolicznych mieszkańców i posiada ogólnodostępny plac, amfiteatr i otwarte miejsce do pracy na świeżym powietrzu. Spark B jest również dostosowany dla użytkowników o różnych potrzebach i otrzymał certyfikat „Obiektu bez Barier”.

Jerzy Wójcik
Prezes, JW+A. LEED AP BD+C, BREEAM AP, WELL AP, BREEAM International and In-Use Assessor, WELL AP, Architekt IARP

Business Garden Poznań

Wyróżnienie

 

Projektant: Arcade Polska
Inwestor: Vastint Poland

(Zgłoszenie zostało zakwalifikowane do konkursu, ponieważ budynki w kompleksie są modelowe, takie same.)

Na uwagę w ocenie Jury zasługiwała skala realizacji obejmująca pięć budynków oraz wysokiej jakości przestrzeń publiczna stworzona z połączenia zieleni oraz przestrzeni dla pieszych, nawiązująca swoim charakterem do ogrodu. Każdy z budynków uzyskał certyfikat LEED na najwyższym poziomie Platinum w wersji systemu v2009. W ramach punktacji szczególnie wysoko została oceniona efektywność energetyczna obiektów, osiągnięta m.in. dzięki wydajnym systemom HVAC z belkami chłodzącymi, free cooling i wymiennikami ciepła. Kompleks Business Garden wyróżnił się również niezwykłą uwagą poświęconą promocji zrównoważonego transportu, na terenie obiektu znajduje się 640 miejsc parkingowych dla rowerów oraz infrastruktura ułatwiająca najemcom korzystanie z tego środka komunikacji.

Jerzy Wójcik
Prezes, JW+A. LEED AP BD+C, BREEAM AP, WELL AP, BREEAM International and In-Use Assessor, WELL AP, Architekt IARP

Kategoria 2: Najlepszy zrealizowany budynek ekologiczny bez certyfikatu (bądź precertyfikowany)

Przedszkole Przyzakładowe Żółty Słonik w Suwałkach

Laureat

 

Projektant: XY studio
Inwestor: Fabryki Mebli Forte

Niezwykle istotne jest, aby nauczanie o ekologii empirycznie obejmowało już najmłodszych. Ten element w 100% spełnia projekt przedszkola „Żółty Słonik”. Skradł on serca jurorów tym, że w niemal każdym elemencie widać pełnię troski o małych użytkowników. Przykładem mogą być zacienione tarasy do zabawy na podwórku czy bezpieczne dla dzieci materiały (pod względem składu i funkcjonalności). Innym elementem godnym wyróżnienia jest obecność miejsc, w których maluchy mogą obcować z przyrodą: szklarnia, ogrody czy farma wiatrowa. Projekt skoncentrowany jest na efektywnym wykorzystaniu promieni słonecznych. Zaproponowane rozwiązania są proste, ale doskonale przemyślane. Co więcej przedszkole spełnia funkcję obiektu przy zakładzie pracy, dzięki czemu transport dzieci jest symultaniczny z transportem rodziców do miejsca pracy. Warstwa wizualna zapewnia rozwój dziecięcej kreatywności i niesztampowego myślenia. Jurorzy stwierdzili, że sami chętnie posłaliby swoje dzieci do takiego przedszkola jak „Żółty Słonik”.

Aleksandra Latocha
Koordynator Działu Marketingu, APA Group

Dom Zacisze Leśne

Wyróżnienie

 

Projektant: trabendo.
Inwestor: prywatny

Dom w Zaciszu Leśnym to projekt takiego budynku rodzinnego, o którym marzy wiele osób.
Zyskał wiele przychylnych opinii od Jury, ponieważ nie tylko kompleksowo podchodzi do tematu zrównoważonego budownictwa, ale przede wszystkim robi to w sposób logiczny, wyważony, komercyjnie spójny i skalowalny. Może być naprawdę kopiowany, w dodatku z dumą.
Spodobała nam się oczywiście estetyka i funkcjonalność domu, zieleń i harmonia z lokalną wiejską przyrodą, jego otwartość na przyszłe zmiany czy inkluzyjność na rozmaite potrzeby wielopokoleniowej rodziny.
Jednak tym, co najbardziej wyróżnia budynek, jest jego idealne uwarunkowanie do samowystarczalności w dwóch zakresach, kluczowych dla Polski: energii i wody.
Znajdziemy tu wiele sprawdzonych rynkowych tematów, jak super wydajna gruntowa pompa ciepła  (dodatkowo mobilnie sterowana, dopasowująca się do warunków), izolacja, oświetlenie ledowe i świetliki pozwalające korzystać ze światła dziennego od świtu do zmierzchu, żaluzje zewnętrzne, południowa część dachu pokryta fotowoltaiką na pokrycie potrzeb energii elektrycznej w całości, w rezultacie niskoemisyjność i prawie bezkosztowe użytkowanie.
W temacie wody zastosowano także rozwiązania dla minimalizacji strumienia w domu (perlatory na wszystkich bateriach) ale też praca nad takim wykorzystaniem deszczówki, by pozostawała w ogrodzie.

Katarzyna Dulko-Gaszyna
Country Sustainability Manager, IKEA Niemcy, Członek Honorowy Jury

Kategoria 3: Najlepszy projekt ekologiczny

Osiedle za Żelazną Bramą – rewitalizacja

Laureat

 

Projektant: Kwadratura

Spośród projektów profesjonalistów Jury wybrało projekt rewitalizacji Osiedla za Żelazną Bramą w Warszawie wykonany przez biuro architektoniczne Kwadratura. Osiedle to dziś kojarzy się wielu z nas z betonową dżunglą pełną ciasnych i niekomfortowych mieszkań, pomimo doskonałej lokalizacji w centrum miasta.
Projekt Kwadratury pokazuje nam, jak mogłoby wyglądać to miejsce dzięki rewitalizacji, która zakłada przemianę osiedla w ekologiczne miejsce do życia, a co za tym idzie poprawę jakości życia jego mieszkańców. Projekt przewiduje instalację paneli fotowoltaicznych oraz turbin wiatrowych na dachach. Dzięki nowym instalacjom osiedle mogłoby pokryć swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Kolejnym problemem, na który zwrócono uwagę w projekcie jest zapotrzebowanie osiedla i jego społeczności na wodę. Jak wiadomo, Polska ma niewielkie zasoby wody na mieszkańca. Nasz kraj znajduje się w grupie państw, którym grozi deficyt wody. Średnia ilość wody przypadająca na jednego mieszkańca Europy jest 2,5 razy większa niż w Polsce. W odpowiedzi na te dane projekt zakłada odzysk wody deszczowej z powierzchni dachów, które zostaną zamienione w zielone ogrody oraz instalację zbiorników na wodę deszczową, zmianę tradycyjnych toalet na toalety próżniowe, instalacje filtrujące i oczyszczające wodę szarą. Te rozwiązania mają zmniejszyć zużycie wody o 50% w stosunku do aktualnego zużycia, a także pokryć 64% projektowego zapotrzebowania na wodę z alternatywnych źródeł, takich jak woda deszczowa i szara.
Autorzy projektu chcą nadać osiedlu zielony charakter. Jak? M.in. likwidując naziemne parkingi, rewitalizując elewacje poprzez dodanie zielonych logii oraz projektując zielone ściany na elewacjach północnych i południowych. Takie rozwiązania dobrze działają na klimat – chłodzą ziemię i absorbują więcej wody.
Dzięki takim projektom zwracamy uwagę na możliwości i odpowiedzialność, jakie mamy jako projektanci. Możemy zmieniać istniejące obiekty w takie, które będą przyjazne środowisku. Czy nie każdy z nas chciałby zamieszkać w zielonym centrum miasta, mając świadomość racjonalnego wykorzystania i zarządzania w nim energią i wodą?

Dominika Zielińska
Współwłaścicielka i partner, Workplace

Centrum Edukacji Przyrodniczej

Wyróżnienie

 

Projektant: Kwadratura

Inwestor: Świętokrzyski Park Narodowy

Jury wyróżniło projekt Centrum Edukacji Przyrodniczej w Nowej Słupi, doceniając kreację obiektu, który umiejętnie łączy tradycję i kontekst miejsca z wyzwaniami współczesności.
Jurorki i Jurorów ujęło wieloaspektowe spojrzenie autorów na kwestię odpowiedzialnego gospodarowania zasobami – poczynając od zużycia energii – Centrum zaprojektowano jako budynek pasywny, poprzez minimalizację emisji gazów cieplarnianych, zapewnioną dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii, wprowadzenie rozwiązań sprzyjających małej retencji i redukcji zużycia wody pitnej, aż po umiar w doborze materiałów budowlanych, widoczny w prefabrykowanej konstrukcji obiektu, zastosowaniu lokalnego kamienia w elewacjach czy wyraźnej redukcji materiałów wykończeniowych we wnętrzach.
Obiekt dyskretnie wpisuje się w krajobraz, ustępując miejsca strumieniom, stawom i zadrzewieniu, z wdziękiem naśladując pofałdowane pagórki Gór Świętokrzyskich pokryte kolorowymi wstęgami pól i łąk.

Justyna Biernacka
SARP Warszawa, #ArchitekciDlaKlimatu

Kategoria 3: Najlepszy studencki projekt ekologiczny

Klasztor oo. Franciszkanów

Laureat

 

Projektant: Paweł Lisiak
Inwestor: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych

Jury doceniło wielowątkową i wielopłaszczyznową ideę wykorzystania istniejących ruin torpedowni na klasztor, który będzie nie tylko miejscem modlitwy, ale także w tej lokalizacji stanie się ciekawą propozycją rozwiązania problemu zanieczyszczenia wód. Przekształcanie plastikowych śmieci, wyłowionych z morza przez ojców Franciszkanów na produkt budowlany, z którego powstają mury klasztoru, a nadprodukcja oddawana jest dla biednych, jest przykładem zrównoważonego myślenia zarówno o człowieku, jaki i o całym ekosystemie. Bardzo cennym elementem projektu jest szacunek do istniejącej struktury i doskonałe wpisanie w tę właśnie strukturę, klasztoru opartego o tradycyjny schemat. Dodatkowym atutem jest zaangażowanie użytkowników projektu w jego powstawanie: od wyławiania śmieci, przez produkcję pustaków, aż do wznoszenia murów. Jest to nawiązanie do działań zakonnych w historii, ale też współczesne i świadome działanie, które zwiększa poczucie przynależności i odpowiedzialności za otoczenie, które tworzymy i w którym funkcjonujemy.
Jury zwróciło uwagę również na dokładną analizę samowystarczalności obiektu pod względem energetycznym, dzięki wykorzystaniu lokalizacji obiektu. Możliwość produkcji żywności przez zakonników w szklarniach i ogrodzie, wykorzystanie naturalnych nawozów (których źródłem są tu kormorany) jest przykładem życia i funkcjonowania w zgodzie z naturą.
Symboliczne przekształcenie miejsca produkcji broni w przestrzeń modlitwy i skupienia niesie ze sobą doskonałe idee dla współczesnego świata.

Ewelina Jaskulska
Właścicielka, Artectonica, Członek Honorowy Jury

KoMo

Wyróżnienie

 

Projektant: Sebastian Krawczyk

KoMo jest projektem osiedla domów jednorodzinnych, wyróżniającym się pod względem zastosowanych w nim rozwiązań proekologicznych.
W obliczu kryzysu ekologicznego nowe projekty domów powinny być tworzone z materiałów nieoddziałujących ujemnie na planetę, powinny być energo- i wodooszczędne, najlepiej samowystarczalne, ulokowane odpowiednio względem stron świata, nie wspominając o możliwym wtórnym wykorzystaniu materiałów z rozbiórek do nowych realizacji.
We współczesnym budownictwie powinniśmy zwracać uwagę na ślad węglowy budynków. Na dzień dzisiejszy budownictwo odpowiada za około 28% rocznej emisji dwutlenku węgla. Ponadto dodatkowe 11% globalnej emisji CO2 stanowi tzw. wbudowany ślad węglowy.
Studencki projekt KoMo do izolacji budynków wykorzystuje kompozyt konopno-wapienny (hempcrete). Zaletą betonu konopnego jest jego minusowy wskaźnik emisji CO2. Jak to możliwe?
Ilość pochłoniętego dwutlenku węgla przez konopię przemysłową podczas jej wzrostu znacznie przewyższa ilość uwolnionego CO2 podczas produkcji betonu konopnego. Materiał ten w pełni nadaje się do recyklingu. Odpady z wyburzonego budynku można ponownie wykorzystać lub pozostawić do rozkładu, w trakcie którego beton konopny odda do gleby wapno i materię organiczną. Budynki izolowane włóknami konopnymi są trwałe, odporne na ogień, grzyby i pleśnie, mają lepszy (niż tradycyjne) komfort termiczny oraz akustykę. Uszkodzony kompozyt jest bardzo prosty do wymiany.
Ujemna emisja CO2 to nie jedyna zaleta tego projektu. KoMo jest przede wszystkim bardzo uniwersalny, dostosowuje się do potrzeb użytkowników. Domy są wysoce efektywne energetycznie. Ich południowo-zachodnia orientacja oraz odpowiednia ilość przeszkleń dają doskonały dostęp do światła naturalnego. Domy wyposażone są w technologię redukującą zużycie wody, panele fotowoltaiczne oraz zielone dachy. Dzięki tym rozwiązaniom są energo- i wodooszczędne oraz tanie w utrzymaniu.
Projekt ten ma bardzo dużą wartość edukacyjną. Pokazuje, że można budować odpowiedzialnie, czyli ekologicznie.

Dominika Zielińska
Współwłaścicielka i partner, Workplace

Kategoria 4: Najlepsza ekologiczna zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna

Osiedle Mickiewicza – etap 2-3

Laureat

 

Projektant: HRA architekci
Inwestor: Skanska Residential Development Poland

Jest to kameralny zespół 6-piętrowych apartamentowców dobrze wpisany w charakter uliczek Żoliborza i Bielan oraz zatopiony w zachowanym starodrzewiu uzupełnionym o rodzime i różnorodne gatunki roślin, 60% działki stanowią powierzchnie biologicznie czynne. Architektura jest elegancka i oszczędna w środkach. Osiedle i mieszkania są łatwo przystosowalne dla wszystkich użytkowników, co potwierdza certyfikat i nagroda w obszarze dostępności architektonicznej i budownictwa bez barier. Osiedle uzyskało także certyfikat BREEAM. Zespół posiada przyrodniczą ścieżkę edukacyjną oraz budki lęgowe, poidełka i roślinność owocującą dla ptactwa. Jest tu strefa wspólna (70 mkw) do użytku mieszkańców. Dość swobodne zagospodarowanie działki, ekspozycja południowa większości mieszkań, dobre proporcje przeszkleń do pełnych ścian i ocieplenie – umożliwiają redukcję kosztów eksploatacji, podobnie jak energooszczędne oświetlenie z czujkami ruchu i zmierzchu. Zadbano o retencję wody deszczowej, którą także wykorzystuje się do podlewania ogrodów i mycia rowerów w specjalnej stacji.

dr hab. inż. arch. Anna Bać
Wydział Architektury, Politechnika Wrocławska

Przebudowa, nadbudowa i zmiana sposobu użytkowania istniejących budynków ujeżdżalni i stajni wraz z wewnętrznymi instalacjami z przeznaczeniem na budynek mieszkalno-usługowy w Oławie przy ul. 3 Maja

Wyróżnienie

 

Projektant: Autorska Pracownia Architektury ARC-HIT
Inwestor: Towarzystwo Budownictwa Społecznego „TBS” w Kamiennej Górze

Wyróżnienie przyznano za wcielenie w życie idei postwzrostu w architekturze dzięki umiejętnemu nadaniu zdegradowanej tkance miejskiej zupełnie nowego znaczenia poprzez rewitalizację i zmianę jej dotychczasowej funkcji. Uwagę zwróciło umiejętne zespolenie starego z nowym, wysokie walory architektoniczne przyjętych rozwiązań rewitalizacji z zachowaniem głównych walorów estetycznych i technologicznych. Ogromnym atutem obiektu jest konsekwencja w dbałości o detale architektoniczne i precyzyjne wypełnianie ubytków nowymi elementami. Bardzo cenne jest również myślenie o drobnych elementach funkcjonalnych, takich jak suszarnie i pomieszczenia na wózki dziecięce i rowery przy każdej klatce schodowej.
Jury doceniło projekt za jego wartość społeczną, zmieniającą świadomość przestrzenną jej użytkowników, a przede wszystkim za duży potencjał w nawiązywaniu relacji międzyludzkich i tworzenia małych wspólnot, dzięki wprowadzeniu funkcji uzupełniających, takich jak np. świetlica. Obiekt jest przykładem wielofunkcyjnej struktury przestrzennej, która otwiera obiekt na otoczenie, podnosi wartość i atrakcyjność dotychczas zdewastowanego obszaru miasta, eliminując tym samym podziały społeczne i stając się zalążkiem do tworzenia społeczności lokalnej.

Ewelina Jaskulska
Właścicielka, Artectonica, Członek Honorowy Jury

Kategoria 6: Najlepszy zrealizowany ekologiczny budynek sektora publicznego

Dom dla Bezdomnych w Jankowicach

Laureat

 

Projektant: XY studio
Inwestor: Fundacja Domy Wspólnoty Chleb Życia

Dom dla bezdomnych w Jankowicach powstał w otoczeniu otwartych terenów zielonych, stąd istotne było zaprojektowanie budynku, który w sposób harmonijny będzie korespondował z krajobrazem. Cel ten został osiągnięty, zarówno prosta, parterowa bryła budynku, jak również użyte materiały elewacyjne, wpisują się w naturalny krajobraz okolicy. Budynek powstał z poszanowaniem elementów przyrody, a do budowy elewacji zostały zastosowane materiały z odzysku, takie jak cegła rozbiórkowa, czy deski. W ramach działań proekologicznych zadbano o to, aby na realizowanej inwestycji również inne materiały otrzymały drugie życie. Budynek zaprojektowano jako energooszczędny, bryła budynku z wewnętrznym dziedzińcem sprzyja akumulacji ciepła i jest dobrze doświetlona światłem naturalnym. W ramach inwestycji wykonano między innymi ekologiczną oczyszczalnię ścieków, zbiorniki na deszczówkę do podlewania terenu, czy też wentylację z rekuperacją z podziałem na sekcje i ze sterowaniem miejscowym. Obiekt w Jankowicach jest przykładem architektury odpowiedzialnej społecznie, gdzie pomimo ograniczonego budżetu i wymogu niskich kosztów eksploatacyjnych, powstał dom, w którym człowiek i środowisko stanowiły klucz przy poszukaniu rozwiązań projektowych.

Alicja Leszczyńska
Dyrektor Działu Specyfikacji, ASSA ABLOY

Centrum Promocji Drewna

Wyróżnienie

Projektant: MMA Pracownia Architektury
Inwestor: PGL Lasy Państwowe Nadleśnictwo Łuków

Oszczędność energii, ograniczenie emisji CO2, stosowanie materiałów, które można wtórnie wykorzystać, to niektóre z postulatów budownictwa zrównoważonego. Centrum Promocji Drewna jako obiekt o funkcji administracyjnej i edukacyjnej, został zaprojektowany jako współczesna interpretacja rodzimej architektury drewnianej, której celem jest promocja drewna jako materiału do budowy domów energooszczędnych i przyjaznych środowisku naturalnemu. Obiekt został tak zaprojektowany, aby w sposób istotny ograniczyć zapotrzebowanie na energię, na co zasadniczy wpływ mają zastosowane przegrody o niskich współczynnikach przenikalności cieplej, usytuowanie obiektu w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać energię słoneczną, zastosowanie łamaczy światła chroniących budynek przed przegrzaniem w okresie letnim, system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz system automatyki do regulacji temperatury w pomieszczeniach. Ponadto obiekt został wyposażony w instalacje oparte na odnawialnych źródłach energii, np. fotowoltaiczną. Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej przyznał Centrum Promocji Drewna certyfikat Low Energy Building.

Alicja Leszczyńska
Dyrektor Działu Specyfikacji, ASSA ABLOY

Kategoria 7: Najlepsze zrównoważone wnętrze

Wnętrza w starej oborze

Laureat

 

Projektant: Ekodama studio – Magdalena Górska
Właściciel: Magdalena Górska

Wyczerpanie zasobów naturalnych naszej planety i przybliżanie się do granic wytrzymałości systemu ziemskiego sprawia, że z większą rozwagą podchodzimy do wykorzystania surowców i materiałów budowlanych. Gospodarowanie zasobami w obiegu zamkniętym oznacza utrzymywanie istniejących budowli, elementów wyposażenia wnętrz i przedmiotów codziennego użytku w jak najlepszym stanie, przywracanie ich do życia i uwypuklanie tkwiącego w nich piękna i ponadczasowej wartości.
Za realizację tych założeń Jury nagrodziło Wnętrza w starej oborze autorstwa Ekodama Studio. Z uznaniem Jurorów spotkało się wykorzystanie istniejącego murowanego budynku stodoły, uwypuklenie urody starych cegieł i elementów drewnianych, a także zastosowanie naturalnych technik wykończeniowych w postaci tynków glinianych, naturalnych farb wapiennych i klepisk. I choć brak tu spektakularnych i kosztownych rozwiązań, wnętrze zachwyca zmiennością faktur i naturalnych barw, wywołanych promieniami słońca i obiecuje chwilę wytchnienia od pędu świata i zgiełku codziennego życia.

Justyna Biernacka
SARP Warszawa, #ArchitekciDlaKlimatu

Less Waste Office

Wyróżnienie

 

Projektant: Workplace
Właściciel: Nordea

Less Waste Office to 1100 m2 przestrzeni, gdzie ok. 80% użytych elementów aranżacji to rzeczy odzyskane, z drugiego obiegu, ekologiczne i recyklingowalne. Posiada ona wysokie walory estetyczne i funkcjonalne zachowując standardowy budżet i czas realizacji. W procesie projektowania zbadano preferencje użytkowników i zapewniono 40% nieformalnych przestrzeni do dowolnego wykorzystania w trakcie pracy. Zadbano o komfort i zdrowie użytkowników poprzez zieleń, nietoksyczne materiały wykończeniowe, dostęp do naturalnego oświetlenia oraz dobre warunki akustyczne zapewnione przez odpowiednie materiały i właściwe rozplanowanie funkcji.

dr hab. inż. arch. Anna Bać
Wydział Architektury, Politechnika Wrocławska

Kategoria 8: Green Product of the Year

„Bezpieczne Domy – Przyjazne Miasta” Szkolenia dla Nauczycieli Przedszkolnych i Wczesnoszkolnych

Laureat

 

Autor: Fundacja CultureLab

Nikt nie jest zbyt młody, by działać na rzecz swojego domu, miasta czy okolicy – nagrodzony produkt promuje postawę empatii, współpracy i działań w ramach wolontariatu. Niesie cenne walory edukacyjne w zakresie kształtowania i funkcjonowania bezpiecznych, zrównoważonych miast i budynków. Program kształcenia dzieci przedszkolnych „Bezpieczne domy – przyjazne miasta” fundacji CultureLab poprzez nowoczesne materiały dydaktyczne obejmujące bajki edukacyjne, gry terenowe, prezentacje, poszerza świadomość środowiskową, ale również kulturową. Na tle szerokiej światowej perspektywy przedstawia zagadnienia, jakie każdy od malucha po seniora powinien rozumieć: działanie paneli fotowoltaicznych, systemów małej retencji, znaczenie miejskiej zieleni, zrównoważonego transportu publicznego. Chciałabym zobaczyć podobne projekty kierowane do osób dorosłych, ponieważ prawdziwe i długofalowe zmiany społeczne dokonują się tylko wtedy, jeśli iskra zmiany pochodzi z różnorodnych obszarów i grup społecznych.

Anna Baczkowska
Technical Sales Manager, Central Europe North & Scandinavia, Knauf Armstrong Solutions

Farba Graphenstone Ecosphere Premium

Wyróżnienie

 

Producent: Graphenstone
Dystrybutor w Polsce: FM.lab

Farba Graphenstone Ecosphere Premium jest nie tylko zeroemisyjna w zakresie lotnych związków organicznych, ale również eliminuje dwutlenek węgla z otoczenia, a zatem przyczynia się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach. Wyprodukowana z naturalnych składników łączy tradycję wapiennych powłok z nowoczesnością, wykorzystując włókna grafenu zapewniające twardość, elastyczność, wytrzymałość i odporność na ścieranie, czyli odpowiednią trwałość powłoki. Producent poddał ocenie środowiskowej zarówno produkt, jak i sposób jego wytwarzania, otrzymując certyfikat C2C Gold. W procesie produkcji bazującym w 100% na energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych, używane są materiały pochodzące z recyklingu. Uwagę zwraca też odpowiedzialność społeczna, np. zatrudnienie osób z niepełnosprawnością intelektualną czy kampanie edukacyjne.

Anna Baczkowska
Technical Sales Manager, Central Europe North & Scandinavia, Knauf Armstrong Solutions

Kategoria 9: Najlepsza ekologiczna inicjatywa miejska/gminna

Sieć Naturalnych Placów Zabaw w Warszawie

Laureat

 

Projektant: Kwadratura

Zwycięski projekt w naturalny sposób przywraca do życia pierwotną ideę i potrzebę zabawy z wykorzystaniem elementów środowiska bez znaczącej w nie ingerencji. To co zachwyca w nim to podejście projektantów zarówno do lokalizacji, w której szanują jej formę i strukturę nie ingerując w nią, tylko dopasowują do niej projekt, jak również nawiązują do sąsiedztwa, szanując kontekst lokalizacji. Podejście ekologiczne, które jest tak ważne w tworzeniu tego typu miejsc, wpływające na edukację i świadomość szczególnie młodych pokoleń, również zyskała nasze uznanie. Ważnym aspektem jest również to, iż została stworzona idea sieci tych miejsc zarówno w wymiarze fizycznym, jak i wirtualnym, jakże obecnym w przestrzeni młodych pokoleń. Ale to co chyba najmocniej wybrzmiało z tego projektu, to zabawa. Osoby z mojego pokolenia, będąc w wieku dziecięcym często nie potrzebowały do zabawy wymyślnych zabawek i konstrukcji w krzykliwych kolorach, wystarczyło trochę piasku, kałuża i kilka patyków, aby stworzyć kulisy dla całodziennej historii odgrywanej w naturalnej przestrzeni. I taki właśnie jest ten projekt, pozostawiający bardzo wiele kreatywności dzieciom, odwołujący się do naturalnej potrzeby zabawy. Mam nadzieję, że te nowo powstające miejsca będą przestrzeniami do zabawy nie tylko dla dzieci, ale również pobudzą do kreatywności dorosłych.

Danuta Barańska
Partner, Tétris

Park Pamięci w Oświęcimiu

Wyróżnienie

 

Projektant: NArchitekTURA – Pracownia Projektowa

Zdobywca wyróżnienia w niezwykły sposób odznacza się na tle innych zgłoszonych projektów w tej kategorii. Sama lokalizacja, charakter miejsca oraz tego, czego dotyczy projekt, wywiera ogromny wpływ na odbiorcę, sama obecność w tej szczególnej lokalizacji wywołuje poczucie ogromnej wartości i uznania dla tego miejsca, jego historii i znaczenia w naszej kulturze. Sposób podejścia projektantów do upamiętnienia Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu porusza. W miejscu, gdzie kiedyś znajdowały się jej mury i dach, zdążyły już wyrosnąć drzewa, ale zasygnalizowanie jej obrysu i wprowadzenie nieregularnego układu płyt piaskowcowych powoduje, że przywracamy jej historię w naszej pamięci, ale również uświadamiamy sobie bolesne i burzliwe losy Żydów i Polaków z czasów nie tylko II wojny światowej.
Właśnie te płyty piaskowcowe zatrzymują nas w tym miejscu, sam obrys Wielkiej Synagogi mógłby nie nieść aż tak silnego przekazu gdyby nie został wypełniony płytami, które poprzez swoją nieregularność, z pozoru bezładne rozrzucenie, zmuszają nas do refleksji i chwili zatrzymania. Dodatkowo ich rysunek, faktura przypominająca wątek tkacki, może kojarzyć się z tradycyjnym tałesem, używanym podczas modlitwy w synagodze, choć de facto jest pozostałością i efektem prac przy docinaniu mniejszych formatów płyt piaskowcowych. Takie wykorzystanie odpadu, który w rezultacie umiejętnie użyty staje się nośnikiem przekazu historii i kultury, jest godny uznania, jak również może stać się inspiracją projektową dla innych.

Danuta Barańska
Partner, Tétris

Skip to content