Najlepszy budynek ekologiczny certyfikowany

Centrum Południe

Laureat

 

Projektant: APA Wojciechowski
Inwestor: Skanska

W ocenie Jury elementem wyróżniającym budynek jest holistyczne podejście do zielonego budownictwa i zrównoważonego rozwoju.
Zastosowane rozwiązania odpowiadają na wyzwania związane z efektywnością energetyczną i zmianami klimatu, jak również na aspekty społeczne związane z certyfikacją WELL i WELL Health and Safety czy dostępnością obiektu i certyfikacją “Obiekt Bez Barier”. Obiekt jest w 100% zasilany energią wiatrową! Zużywa też o 1/3 mniej energii elektrycznej niż porównywalne inwestycje. 95% powierzchni biurowej doświetlone jest światłem dziennym. Przed rozpoczęciem inwestycji przeprowadzono konsultacje społeczne, aby poznać – i uwzględnić w projekcie otoczenia – potrzeby lokalnej społeczności.
Ponadto jury doceniło wartość architektoniczną obiektu i jego wkomponowanie w tkankę miejską Wrocławia.
Serdecznie gratulujemy pierwszej nagrody!

Jerzy Wójcik
Prezes, JW+A. LEED AP BD+C, BREEAM AP, WELL AP, BREEAM International and In-Use Assessor, WELL AP, Architekt IARP

ETAC production facility in Tczew

Wyróżnienie

 

Projektant: Ramboll
Inwestor: ETAC

W ocenie Jury budynek wyróżnia się wielopłaszczyznowym i odpowiedzialnym podejściem do projektowania w zakresie efektywności energetycznej oraz implementacją rozwiązań pasywnych, począwszy od bryły budynku czy proporcji otworów okiennych, aż po rozwiązania służące ograniczeniu zysków ciepła. Zastosowano dużo przeszkleń, co nie tylko zapewnia duży dopływ światła dziennego do wnętrza obiektu, ale również nadaje mu lekkości. Maksymalnie ograniczono ilość LZO w materiałach, a użyte drewno pochodzi ze zrównoważonej gospodarki leśnej.
Jury doceniło również rozwiązania wpływające na przedłużenie cyklu życia budynku poprzez uwzględnienie możliwości przyszłej rozbudowy oraz dostosowanie rozwiązań w projekcie do jak najlepszego przyszłego użytkowania.
Obiekt otrzymał certyfikat DGNB na najwyższym możliwym poziomie Platinum.
Serdecznie gratulujemy wyróżnionym!

Jerzy Wójcik
Prezes, JW+A. LEED AP BD+C, BREEAM AP, WELL AP, BREEAM International and In-Use Assessor, WELL AP, Architekt IARP

Najlepszy budynek ekologiczny bez certyfikatu (bądź precertyfikowany)

Forest

Laureat

 

Projektant: HRA Architekci
Inwestor: HB Reavis

Forest to kampus złożony z kliku zgrabnie połączonych budynków tworzących spójną architekturę. Stworzono miejsce relaksu nie tylko dla osób pracujących w budynku, ale również dla okolicznej społeczności.
Pod względem wielkości i jakości terenów zielonych na dachu jest to obiekt unikatowy w skali kraju. To nie tylko zielony dach – to cały park na dachu. Ogrody użytkowe są w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnością.
Zadbano o energooszczędne techniczne wyposażenie budynku, np. freecooling, czy wykorzystanie szarej wody. Budynek posiada otwieralne elementy fasady (co jest obecnie niestety rzadkością w takich budynkach), umożliwia naturalną wentylację i „darmowe” chłodzenie. Możliwość otwarcia okna przez użytkowników jest sporym atutem.
500 stojaków rowerowych, szatnie z prysznicami oraz punkt naprawy rowerów będą zachęcały użytkowników budynku do dojazdu do pracy rowerem.
Patrząc na budynek, nikt nie będzie miał wątpliwości, że jest to budynek ekologiczny.

dr hab. inż. Joanna Ferdyn-Grygierek, prof. PŚ
Politechnika Śląska

Hotel Mercure Katowice Centrum

Wyróżnienie

 

Projektant: AIR Jurkowscy
Inwestor: UBM Nowy Targ

Hotel Mercure to wyróżniający się zielony akcent w „betonowej” części Katowic. Budynek znacząco wpłynął na podniesienie estetyki otoczenia. Zastana architektura terenu nie pozwalała na stworzenie ogrodu wokół hotelu, dlatego stworzono „ogród” na ścianach – żywą zieloną ścianę. Budynek zamyka dotąd niezagospodarowaną przestrzeń, tworząc plac, który stał się także docelowym miejscem spotkań.
Budynek wyróżnia się zastosowaniem gotowych rozwiązań pozwalających zaoszczędzić czas realizacji, co przełożyło się na ograniczenie śladu węglowego.
Techniczne wyposażenie budynku, w tym panele solarne na dachu czy gromadzenie wody deszczowej do podlewania zielonych ścian, jest energooszczędne. Zielona ściana pozwoli obniżyć znaczne zużycie energii potrzebnej do wychłodzenia budynku. W okresie letnim budynek mniej się będzie nagrzewał.
Każda osoba mijająca hotel w drodze na dworzec na pewno zwróci na niego uwagę.

dr hab. inż. Joanna Ferdyn-Grygierek, prof. PŚ
Politechnika Śląska

Najlepszy projekt ekologiczny

CEE – Centrum Edukacji Ekologicznej

Laureat

 

Projektant: Studio BB Architekci
Inwestor: Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów Gliwice

Jury doceniło ideę obiektu jako miejsca, w którym poznaje się lepiej to, co dotychczas było ukryte przed naszym wzrokiem – czyli odpady. Zarówno lokalizacja obiektu – na terenie zrekultywowanego składowiska odpadów, program obiektu – służący budowaniu świadomości ekologicznej dzieci, młodzieży i dorosłych, jak i ciekawe rozwiązania materiałowe i architektoniczne, wskazują na nowy kierunek myślenia o budownictwie, w którym minimalizuje się wykorzystanie zasobów pierwotnych, a wydłuża funkcjonowanie tych, które już zaistniały w środowisku zbudowanym.
Centrum Edukacji Ekologicznej ma szansę stać się interesującym punktem szkolnych i wakacyjnych wycieczek, przyczyniając się do pogłębiania wiedzy na temat przetwarzania odpadów, produkcji surowców wtórnych oraz przywracania do obiegu materiałów wcześniej już wykorzystanych.
Serdecznie gratulujemy!

Justyna Biernacka
Architekci Dla Klimatu / Materiality

Najlepszy studencki projekt ekologiczny

Oddech

Laureat

 

Autorki: Nikola Czech, Julia Kudła

To wspaniała idea bazująca na niezwykłym w swej prostocie projekcie, który w naszych realiach jest prawdziwym głosem przyszłości. To w zasadzie manifest ekologiczny, nowy rodzaj przestrzeni miejskiej, proponujący nie tylko nowe rozwiązania oraz eko-standardy, ale i nowy sposób myślenia o architekturze.
W projekcie folia ETFE na elewacji została wypełniona pożywką bio-żelową filtrującą powietrze. Wychwycony dwutlenek węgla rośnie w biomasę, która może być zbierana i wykorzystywana do produkcji bio-plastiku, a także jako źródło energii. Według autorek, „2 mkw bio-żelu pochłaniają CO2 porównywalnie do 1 drzewa, natomiast 1 mkw może wyprodukować 24 gramy tlenu dziennie przy pobraniu 31 gram dwutlenku węgla, a zmagazynowany węgiel przekształcić w biomasę”.
Świadomość autorek w zakresie procesów biologicznych oraz poszukiwanie nowych materiałów i sposobów na symbiotyczne połączenie natury i architektury, zasługuje na szczególne uznanie, w dobie coraz częściej praktykowanego greenwashingu.
Powyższy fakt każe nam tym mocniej podkreślić wartość nagrodzonego projektu i zasadność ofiarowania coraz mocniej zagęszczanym miastom przestrzeni na ów symboliczny oddech.

Tomasz Pągowski
IMATHOME, Członek Honorowy Jury

Dom opieki dla osób starszych w Powsinie, z przestrzeniami integracji społecznej

Wyróżnienie

 

Projektant: Katarzyna Szmołda

Jury zwróciło uwagę na wiele kwestii projektowych, w tym odpowiedzialne podejście do wykorzystania szkła w budownictwie. Duże ilości przeszkleń, które nie są zwykle kojarzone z ekologicznymi energooszczędnymi budynkami, mają wbudowane ogniwa fotowoltaiczne i wykorzystują energię słoneczną, a także efekt podwójnej skóry w technice chłodzenia i ogrzewania budynku. To właśnie szkło pozwala na wprowadzenie zieleni do wnętrza oraz na przenikanie przestrzeni zewnętrznej. Wykorzystywanie wody szarej i retencja deszczowej, trzy źródła zasilającej energii, materiały o niskim współczynniku przenikania ciepła, naturalna wentylacja czy w końcu sama bryła budynku – to tylko kilka zalet projektu, który trzeba docenić również za empatię w podejściu do projektowania dla osób starszych, z ograniczeniami czy niepełnosprawnościami. Przemyślana funkcjonalność daje możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb także w zakresie socjalizacji, a przestrzenie uzupełniające pozwalają na włączenie lokalnej społeczności w życie budynku czyli integrację międzypokoleniową. W projekcie została również przemyślana adaptacja do innej funkcji. Gratuluję dojrzałości dyplomu.

Anna Baczkowska
Knauf Ceiling Solutions

Najlepsza ekologiczna zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna

Riverview

Laureat

 

Projektant: APA Wojciechowski (projekt budowlany), ARC-ML (projekt koncepcyjny)
Inwestor: Vastint Poland

Poza piękną architekturą, harmonijnie wpisującą się w staromiejski krajobraz centrum Gdańska, Jury doceniło kompleksową odpowiedź na wyzwania zrównoważonego rozwoju zarówno w skali urbanistycznej jak i architektonicznej. Warto zauważyć, że ten nowy kwartał zabudowy to nie tylko eleganckie mieszkania, ale także punkty handlowo-usługowe, miejsca pracy, otwarte przestrzenie sąsiedzkie oraz na nowo ukształtowane nabrzeże kanału na Stępce, uzupełniające miejski ciąg przestrzeni publicznych.
W budynkach Riverview zastosowano wiele rozwiązań zmniejszających ślad środowiskowy inwestycji, takich jak lokalne materiały budowlane i wykończeniowe, rozwiązania energooszczędne i zmniejszające zużycie wody, a także zieleń na dachach parkingów podziemnych zmniejszająca efekt wyspy ciepła. Osiągnięcia te zostały potwierdzone certyfikatem LEED na poziomie Gold.
Serdecznie gratulujemy!

Justyna Biernacka
Architekci Dla Klimatu / Materiality

Jaśminowy Mokotów etap II i III

Wyróżnienie

 

Projektanci: Rolfe Judd i BBGK Architekci
Inwestor: Skanska Residential Poland

Założeniem inwestycji Jaśminowy Mokotów było stworzenie pięknej i funkcjonalnej architektury, która pozostanie w zgodzie z zastanym otoczeniem. Na uwagę zasługuje umiejętność połączenia i wykorzystania wyjątkowej lokalizacji osiedla z wizją inwestorską stworzenia mikroklimatu sprzyjającego odpoczynkowi od zgiełku miasta. Wraz z roślinnością przestrzeni prywatnych ogródków oraz założonego w sąsiedztwie ogólnodostępnego parku inwestycja przyczynia się do kreowania przyjaznego habitatu dla organizmów wielu gatunków.
Mieszkania w inwestycji Jaśminowy Mokotów są energooszczędne, nie tylko dzięki zastosowanym materiałom budowlanym. Windy posiadają system odzyskiwania energii, a przestronne, ponadwymiarowe okna zapewniają też wydłużony czas dopływu światła dziennego.
Inwestycja została przeprowadzona z poszanowaniem klimatu, całość budowy była zasilana energią wiatrową. Kluczowa była również gospodarka odpadami. Ponad 99 proc. z nich przetworzono do wtórnego wykorzystania.
Inwestycja została nagrodzona certyfikatem BREEAM.

Joanna Plaisant
Arcadis Polska

Najlepsza ekologiczna zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna

Dobra 13

Laureat

 

Projektant i Inwestor: PA Studio4Space

Zwrócenie uwagi na materiały, które się wykorzystuje w budownictwie powinno być obecnie priorytetem w walce ze zmianami klimatycznymi. Nie technologie, a znalezienie zastępczych budulców dla wszechobecnego betonu jest czymś co realnie może pomóc mitygować zagrożenia. Nie są one lokalne ani związane z poszczególnymi krajami, ale właśnie globalne. Dlatego tak ważne jest, by popularyzować dobre praktyki nie tylko przy wznoszeniu dużych obiektów, ale również tych mniejszych, których jest najwięcej. Użycie neutralnego klimatycznie drewna w połączeniu z efektywną prefabrykacją w domach jednorodzinnych jest jak najbardziej słusznym kierunkiem. Są one właściwie składane, a nie budowane, co przekłada się również na oszczędność czasu. Takim modelowym przykładem realizacji jest właśnie zrealizowany projekt przy ul. Dobrej 13 w Krakowie. Nie jest to autorski krzykliwy dizajn, a tzw. dobra „architektura tła”, łatwa do mutliplikowania. Daje on nadzieję, że będzie powstawało więcej takich obiektów na większą skalę, zastępując popularne domy z katalogów czy też wille z kolumnadą.

Maciej Jakub Zawadzki
MJZ, Członek Honorowy Jury

Stara obora

Wyróżnienie

 

Projektantka i Inwestorka: Magdalena Górska

W dobie dotykających nas bezpośrednio zmian klimatycznych, architekci i inwestorzy muszą szukać innych środków przestrzennych dla zapewnienia podstawowych potrzeb człowieka. Kierunkiem wytyczanym przez cały świat jest zarówno dogęszczanie istniejących struktur, jak i modernizacja istniejących obiektów.
Wyróżnienie przyznano za wcielenie w życie idei post-wzrostu w architekturze. Zdegradowanej przestrzeni, jakim był budynek obory z otoczeniem, umiejętnie nadano zupełnie nowe znaczenie, poprzez rewitalizację i zmianę jej funkcji. Ogromnym atutem projektu jest zastosowanie lokalnych i naturalnych budulców takich jak słoma, celuloza, tynki wapienne lub gipsowe. Takie działanie jest przykładem zrównoważonego i świadomego myślenia zarówno o człowieku, jak i o całym ekosystemie.
Obiekt podnosi wartość i atrakcyjność okolicy. Na uwagę zasługuje fakt, że jest on częścią całego założenia przestrzennego, w którym odbywają się warsztaty edukacyjne ekologicznego projektowania. Poprzez takie działania budynek obory jest nie tylko dobrym przykładem samej architektury, ale też godnym naśladowania centrum aktywności, które staje się zalążkiem do działań dla społeczności lokalnej.

Ewelina Jaskulska
Artectonica, Członkini Honorowa Jury

Najlepsza ekologiczna modernizacja

Stara obora

Laureat

 

Projektantka i Inwestorka: Magdalena Górska

Ta realizacja ujmuje szczerością i prostotą, tworząc ze starego, zapuszczonego budynku klimatyczny dom o uporządkowanej, charakterystycznej dla regionu bryle, która wpisuje się miękko w okoliczny pejzaż. Modernizacja zrealizowana pod okiem konserwatora zabytków, przy użyciu naturalnych materiałów, jest idealnym przykładem na to, jak powinny być realizowane tego typu przebudowy. Z szacunkiem i pokorą.
Nie ma w nim niczego spektakularnego. Nie tryska nowymi technologiami, czy nowatorskimi pomysłami. Jego największą wartością jest fakt, że z racji zastosowania lokalnych, nisko przetworzonych materiałów i tradycyjnych technik, pozostaje w zgodzie z naturą, emanując ideą permakultury – i taka właśnie jest jego funkcja edukacyjno-społeczna.
Chcemy tym samym zachęcić architektów i inwestorów do traktowania tego typu realizacji, jako pełnowartościowych projektów, z których mają prawo być dumni, gdyż w dzisiejszym świecie potrzeba nam ich jak najwięcej, by zminimalizować ślad węglowy tworzony przez branżę budowlaną.

Tomasz Pągowski
IMATHOME, Członek Honorowy Jury

NAJLEPSZY EKOLOGICZNY BUDYNEK SEKTORA PUBLICZNEGO

Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 174 z oddziałami integracyjnymi w Warszawie – dzielnica Wesoła

Laureat

 

Projektant: XY studio
Inwestor: Prezydent m.st. Warszawy, burmistrz Wesołej

Rozbudowa spełnia nie tylko wszystkie kryteria konkursowe. Nagroda przyznana jest przede wszystkim za wartości, jakie obiekt niesie w całym cyklu życia. Od początku procesu planowania inwestycji projektanci wykazali się bardzo wysoką świadomością idei zrównoważenia, a nawet dalej – wdrożyli ideę regeneracji środowiska naturalnego i społecznego poprzez architekturę.
Wykazali się determinacją w zrealizowaniu koncepcji zachowującej istniejący drzewostan – bezcenne. Postarali się o redukcję kosztów ekonomicznych i środowiskowych obiektu podczas jego budowy i eksploatacji. Zastosowali całą gamę rozwiązań, które nazywam energoaktywnymi, poczynając od doświetlenia światłem dziennym, przez lokalne materiały o niskim śladzie węglowym, kończąc na wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Zadbali o adaptacyjność obiektu stosując rozwiązania umożliwiające wprowadzanie zmian w zależności od potrzeb użytkowników.
To wszystko ubrane w nowoczesną, elegancką, funkcjonalną, dostępną (dla wszystkich) architekturę. Zaprezentowane Jury konkursowemu z wdziękiem i prostotą. Prawdziwie zielona architektura XXI wieku – pasja, piękno i poprawa jakości zastanej przestrzeni – gratulacje.

 

dr hab. inż. arch. Anna Bać, prof. PWr
Politechnika Wrocławska

Najlepsze zrównoważone wnętrze

Orsted Warsaw Office w Varso Place

Laureat

 

Projektant: Workplace
Właściciel: Orsted

Motywem przewodnim projektu stała się natura i występujące w niej stany skupienia, stanowiące inspirację dla poszczególnych stref i pomieszczeń. Starannie dobrane, naturalne materiały takie jak drewno i korek, wraz z zastosowaną roślinnością, korzystnie wpływają na odbiór wnętrza, wprowadzając naturę do otoczenia użytkowników. Dobre samopoczucie pracowników biura zapewniają również projektowanie inkluzywne, dostęp do światła naturalnego, komfort akustyczny i wysoka jakość powietrza. W projekcie uwagę zwracają rozwiązania minimalizujące negatywny wpływ na środowisko, takie jak: materiały z odzysku lub nadające się do wtórnego wykorzystania, jak również oszczędność w ich stosowaniu, osiągnięta poprzez ograniczenie detali i eliminację niepotrzebnych docinek. W kontekście środowiskowym zadbano także o weryfikację śladu węglowego poszczególnych produktów oraz stosowanie materiałów od lokalnych dostawców.

Alicja Leszczyńska
Assa Abloy

ZRÓWNOWAŻONY PRODUKT/USŁUGA ROKU

Perowskity

Laureat

 

Producent: Saule Technologies

Techniczne właściwości perowskitów, takie jak elastyczność, przezierność, zachowanie wydajności przy różnym kącie nachylenia czy też niewielka waga sprawiają, że możemy śmiało powiedzieć o przełomie w dziedzinie pozyskiwania odnawialnej energii. Jednak ten przełom nie ogranicza się jedynie do czysto technicznych aspektów. Jak widać na przykładzie fasady bioklimatycznej oraz testowanych próbek, to technologia perowskitowa jest właśnie tym, co w najbliższym czasie wpłynie na samą architekturę oraz nasze otoczenie. Dzisiejsze panele fotowoltaiczne należy traktować w kategorii elementów infrastrukturalnych, a ich wygląd jest czysto technologiczny. Możliwość swobodniejszego wkomponowania elementów fotowoltaicznych w praktycznie wszystkie elementy budynku daje wiele nowych możliwości, otwiera nowe drogi projektowania i uwalnia dizajn. Perowskity zasługują na pełne uznanie w tej kategorii.

dr Paweł Kobierzewski
TK Holding

Cegły Greener

Wyróżnienie

 

Producent: Artklinkier

To materiał budowlany, który zmniejsza swój ślad węglowy o 50%. Budownictwo to rozwój, a rozwój niestety kosztuje i co gorsza koszt ten ponosi nasza planeta. Budujemy coraz więcej i coraz szybciej, zużywając przy tym ogromne ilości energii oraz generując tony co2 do atmosfery. Aby ograniczyć ten wpływ, należy zacząć od podstaw, czyli zmienić budulec. Stąd właśnie cegły Greener uzyskały wyróżnienie w niniejszej kategorii. Na szczególną uwagę zasługuje proces produkcji, podczas którego wykorzystuje się wyłącznie zieloną, odnawialną energię pochodzącą z farm wiatrowych, a także kombinację gazu ziemnego i biogazu. Nadwyżka ciepła z pieców kierowana jest do komór suszarniczych, a wszystkie rodzaje odpadów poddawane są recyklingowi.

dr Paweł Kobierzewski
TK Holding

Najlepsza ekologiczna inicjatywa miejska/gminna

Bydgoski Ogród Społeczny

Laureat

 

Projektant: Łukasz Pieńczykowski
Inwestor: Miasto Bydgoszcz

W kategorii najlepsza gminna inicjatywa ekologiczna jury przyznało nagrodę bydgoskiemu ogrodowi społecznemu, którego przemyślane zasady mogą być inspiracją dla podobnych inicjatyw w innych gminach. Ta publiczna przestrzeń rekreacyjna jest dobrym przykładem rewitalizacji nieużytków. Poza stworzeniem atrakcyjnego terenu zielonego ma na celu wzmacnianie aktywności lokalnej, budowanie wspólnotowości i promocji zdrowego trybu życia. Przestrzeń w praktyce podkreśla wagę zieleni miejskiej, małej retencji czy bioróżnorodności. W zagospodarowaniu terenu uwzględniono istniejący drzewostan i wraz z nowymi roślinami rozlokowanymi zgodnie z lokalnymi uwarunkowaniami nasłonecznienia oraz elementami małej architektury stworzono wielofunkcyjną i modyfikowalną przestrzeń dostosowującą się do potrzeb wykładu, letniego kina, warsztatów czy koncertów. Do budowy wykorzystane zostały podstawowe materiały budowlane z założeniem ponownego ich wykorzystania. Ekonomiczne materiały takie jak rozbiórkowa cegła, drewno pozyskane z palet czy rozebranych ogrodzeń zyskają tutaj nowe estetyczne drugie życie. Chcielibyśmy, aby podobne projekty i realizacje powstawały w całej Polsce.

Anna Baczkowska
Knauf Ceiling Solutions

Skip to content