PLGBC Green Building Awards 2024 przyznane!

Zgłoszenia do PLGBC Green Building Awards oceniane są przez interdyscyplinarne, zróżnicowane pod względem kompetencji i kierunku wykształcenia, jury konkursowe. Skład Jury edycji 2024 konkursu przedstawiał się następująco:

  • Bartosz Dendura, właściciel pracowni Studio4Space, pracownik naukowy na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej,
  • Maciej Franta, właściciel pracowni Frantagroup Architects
  • Andrzej Gutowski, Dyrektor Generalny ds. ESG na Europę Środkowo-Wschodnią w Colliers
  • Wiktor Kowalski, Associate Director w Buro Happold, Członek Zarządu w PLGBC
  • Anna Kulińska, wspólniczka w Line Architekci, Członkini Krajowej Rady Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej IARP,
  • Michał Marszałek, Senior Associate na region EMEA w International WELL Building Institute IWBI,
  • Piotr Mokrzański, Head of ESG Due Dilligence w Arcadis Poland
  • Katarzyna Nowak, Koordynatorka Branżowego Punktu Kontaktowego Technologie Niskoemisyjne i Czysta Energia dla Programu Horyzont Europa w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Warszawskim Instytucie Technologicznym
  • Natalia Olszewska, współzałożycielka firmy Impronta
  • Tomasz Pągowski, współzałożyciel Pągowski Studio
  • Magdalena Pios, właścicielka pracowni Ambient, wiceprezeska Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP,
  • Marek Suchocki, Head of Industry Associations Strategy w Autodesk
  • Marta Usielska, Director New Business & Marketing w Dziale Zarządzania Nieruchomościami Komercyjnymi w CBRE
  • Hubert Wiśniewski, Country Manager w WICONA Polska

Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się podczas 14. PLGBC Green Building Summit pod hasłem Think about (re)generation, które miało miejsce 3-4 października 2024 r. w Sound Garden Hotel w kompleksie Business Garden w Warszawie. Statuetki dla Laureatów konkursu PLGBC Green Building Awards 2024 zaprojektowało i przygotowało Horizone Graphics.

Laureaci konkursu PLGBC Green Building Awards 2024

serdecznie gratulujemy!

ZRÓWNOWAŻONY BUDYNEK BIUROWY

Centrum Południe

Laureat

 

Projektant: APA Wojciechowski
Inwestor: Skanska

Centrum Południe to projekt łączący aspekty ochrony środowiska i adaptacji do zmiany klimatu z zapewnieniem jakości środowiska wewnętrznego, dostępności i aspektów inkluzywnych. Ślad środowiskowy starano się redukować już od etapu budowy, dzięki wykorzystaniu w połowie materiałów budowlanych i produktów wytworzonych lokalnie, minimalizując ślad z transportu i wspierając lokalną gospodarkę. Budynek minimalizuje zużycie wody, poprzez wykorzystanie wody szarej; zoptymalizowano zapotrzebowanie na energię – wprowadzono system freecoolingu czy zaawansowane sterowanie oświetleniem LED; niezbędna energia elektryczna pochodzi w 100% z polskich farm wiatrowych. Zaprojektowane tereny zielone i powstałe w okolicy ogrody deszczowe zmniejszają odpływ wód opadowych do kanalizacji miejskiej. Rozwiązania ekologiczne potwierdzono certyfikatem LEED Platinum. W obiekcie przykłada się dużą wagę do kwestii społecznych – poprzez włączające przestrzenie ogólnodostępne i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie zapomniano również o promocji innowacji – np. do stworzenia murala wykorzystano farby fotokatalityczne, które neutralizują szkodliwe zanieczyszczenia, a antysmogowy beton neutralizuje szkodliwe związki azotu. Troska zarówno o aspekty środowiskowe, jak i społeczne to zdecydowanie cecha zrównoważonego budynku.

Andrzej Gutowski
Dyrektor Generalny ds. ESG na Europę Środkowo-Wschodnią w Colliers

Lakeside

Wyróżnienie

 

Projektant: Grupa 5 Architekci
Inwestor: Atenor Poland   

W Lakeside wykonano analizę cyrkularności i możliwych alternatywnych zastosowań budynku zgodną z wymaganiami Taksonomii UE, a do budowy wykorzystano materiały zgodne z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym i niskoemisyjne, m.in. niskoemisyjny beton ECOpact firmy Lafarge. Energia elektryczna wykorzystywana podczas budowy pochodziła z farm wiatrowych.

Wyróżnia się zastosowanie rozwiązań wspierających nowoczesną i zrównoważoną mobilność, np. 16 miejsc do  ładowania samochodów elektrycznych i instalacja superszybkiej ładowarki. System ten ma możliwość rozbudowy w przyszłości. Budynek harmonijnie wpasowuje się w okoliczną naturę poprzez wyjątkowe tarasy zielone i dużą ilość zróżnicowanej zieleni w parterze, zapewniając wysoki komfort użytkowania.

Jury uznało, że kompleks Lakeside to doskonały przykład na to, jak można projektować i budować nowoczesne biura, równoważąc potrzeby biznesowe, wymagania pracowników, możliwości konstrukcyjne i doskonałe wyniki w zakresie zrównoważonego rozwoju, jednocześnie oferując budynek ciekawy dla społeczności.

Marek Suchocki
Head of Industry Associations Strategy w Autodesk

ZRÓWNOWAŻONY BUDYNEK PRZEMYSŁOWY

Zalando Lounge Operations Bydgoszcz Polska

Laureat

 

Projektant: Bremer
Inwestor: Panattoni

Bydgoskie centrum logistyczne Zalando Lounge o powierzchni ponad 100 tys. m2 powstało na poprzemysłowych terenach, które przed przystąpieniem do realizacji inwestycji zostały zrekultywowane. W obiekcie zastosowano szereg rozwiązań zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na wykorzystanie pomp ciepła w celach grzewczych, co wyeliminowało konieczność lokalnego spalania paliw kopalnych, przygotowanie dachu hali do montażu instalacji fotowoltaicznej oraz uzyskanie certyfikatu BREEAM na poziomie Excellent. Warto wymienić również udogodnienia poprawiające komfort użytkowników budynku, takie jak wiaty rowerowe, stacje do ładowania samochodów elektrycznych oraz zróżnicowane pod kątem bioróżnorodności tereny zielone o niemal dwukrotnie większej powierzchni niż wymagają tego lokalne przepisy.

Centrum logistyczne Zalando Lounge w Bydgoszczy stanowi znakomity przykład nowoczesnego budynku przemysłowego, a zastosowane w nim rozwiązania projektowe potwierdzają, że od samego początku aspekty ESG miały znaczącą rolę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Piotr Mokrzański
Head of ESG Due Dilligence w Arcadis Poland

Panattoni Park Konin

Wyróżnienie

 

Projektant: NOLOGO
Inwestor: Accolade Group i Panattoni

Panattoni Park Konin jest przykładem doskonałego budynku przemysłowego w wielu zrównoważonych  środowiskowo aspektach, co zostało potwierdzone certyfikatem BREEAM Outstanding. Realizacja w Koninie uzyskała ocenę na poziomie aż 90%, stając się tym samym najwyżej ocenianym budynkiem przemysłowym w Polsce. Budynek spełnia wysokie kryteria efektywności energetycznej i oszczędności wody – zużycie wody ograniczono o blisko 88% w stosunku do budynku referencyjnego, a zużycie energii pierwotnej ograniczono o połowę. Co ważne, recykling na budowie przekroczył 99,6%. Inwestycję wyposażono w instalację wody szarej oraz fotowoltaikę, z której pochodzi blisko jedna czwarta energii niezbędnej do funkcjonowania budynku. W trosce o bioróżnorodność nasadzono odpowiednie rodzime rośliny i stworzono siedliska dla owadów. Zapewniono udogodnienia dla pracowników, zachęcając ich do korzystania z niskoemisyjnych środków transportu: m.in. przygotowano miejsca postojowe z ładowarkami dla samochodów elektrycznych, miejsca dla rowerów oraz szatnie i prysznice dla rowerzystów. Panattoni Park Konin to przykład pozytywnej zmiany w budownictwie, co zadecydowało o przyznaniu mu wyróżnienia.

Katarzyna Nowak
Koordynatorka Branżowego Punktu Kontaktowego Technologie Niskoemisyjne i Czysta Energia dla Programu Horyzont Europa w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Warszawskim Instytucie Technologicznym

Jury nie przyznało nagrody i wyróżnienia w kategorii Zrównoważony budynek sektora usługowego – m.in. z uwagi na to, że większość zgłoszeń nie została zakwalifikowana.

ZRÓWNOWAŻONA ZABUDOWA MIESZKANIOWA WIELORODZINNA

atrium oliva

Laureat

 

Projektantki: Roark Studio
Inwestor: Allcon Osiedla

Atrium Oliva to przykład przemyślanego projektu budynków wielorodzinnych. Zapewniając połączenie lokali mieszkalnych dla dużych rodzin z mieszkaniami dla gospodarstw jednoosobowych, przestrzenią socjalną i innymi wspólnymi usługami, Atrium Oliva tworzy ducha różnorodnej wspólnoty. Budowa wystarczającej liczby kompleksów mieszkalnych jest potrzebą globalną, a Atrium Oliva pokazuje, że zrównoważony rozwój nie musi być lekceważony.

Projekt Atrium Oliva zasługuje na pierwszą nagrodę w swej kategorii również ze względu na wyjątkowe podejście do zdrowia mieszkańców, które zostało w jeszcze większym stopniu uwzględnione dzięki wykorzystaniu wiedzy pochodzącej z neuronauk. Projektanci zastosowali zasady neuroarchitektury i neurourbanistyki, analizując przestrzenie wspólne pod kątem ich wpływu na mózg i samopoczucie użytkowników. W ten sposób stworzono przyjazne i komfortowe otoczenie, które wspiera budowanie relacji społecznych.

Natalia Olszewska
współzałożycielka firmy Impronta

Marek Suchocki
Head of Industry Associations Strategy w Autodesk

solen kabaty

Wyróżnienie

 

Projektant: Kulczyński Architekt
Inwestor: Skanska Residential Development Poland

Solen Kabaty to inwestycja mieszkaniowa, w której wyróżnia się całościowe spojrzenie na kwestie ESG – od etapu budowy, aż do przemyślanych rozwiązań dla etapu operacyjnego. W fazie budowy wykorzystywano materiały z deklaracjami środowiskowymi oraz certyfikatem FSC dla drewna, w tym panele drewniane. Projektując budynek uwzględniono analizy ryzyk klimatycznych, adaptując go do przewidywanych wysokich temperatur. Zaprojektowane zbiorniki retencyjne umożliwiają zastosowanie do podlewania wodą deszczową, panele fotowoltaiczne pokrywają część zapotrzebowania na energię elektryczną wykorzystywaną przez wentylatory i pompy. Do efektywnego korzystania z obiektu oddano dla użytkowników aplikację Appartme, pozwalającą śledzić i monitorować zużycie wody czy emisję CO2. Obiekt został certyfikowany jako Obiekt bez Barier, zapewniając, że jest w pełni dostępny dla osób z różnym spektrum sprawności fizycznej, a cechy ekologiczne potwierdzono certyfikatem BREEAM.

Andrzej Gutowski
Dyrektor Generalny ds. ESG na Europę Środkowo-Wschodnią w Colliers

ZRÓWNOWAŻONA ZABUDOWA MIESZKANIOWA JEDNORODZINNA

czerwonych maków

Laureat

 

Projektanci: Paweł Wołejsza
Inwestor: Danuta Golec

Uwagę jury zwróciła wyjątkowość i nietuzinkowość domu w Wycinkach Osowskich – widoczna w wielu aspektach, m.in. w rozdzieleniu inwestycji na trzy niezależne od siebie budynki, w skład których wchodzą dom mieszkalny i gabinet terapeutyczny. Dwa budynki postawiono w technologii betonu konopnego ubijanego in-situ – na działce, wypełniając strukturę drewnianą. Jako drewno elewacyjne zastosowano deskę opalaną w japońskiej technologii shou shi ban. Ostatecznie inwestycja wygląda atrakcyjnie i intrygująco – również w aspekcie formy architektonicznej i kompozycji urbanistycznej trzech budynków – i tworzy wartość miejsca.

Zespół obiektów zaprojektowano w taki sposób, żeby nie trzeba było korzystać w nich z klimatyzacji. Zastosowano także gruntową pompę ciepła, rekuperację oraz mikroinstalację fotowoltaiczną. Budynki od wewnątrz tynkowane są naturalną gliną, która ma właściwości hipoalergiczne i piękną teksturę. Zbiornik na deszczówkę usytuowano pod tarasem, co ułatwia do niego dostęp.

Czerwonych Maków to przykład architektury konsekwentnie realizującej założenia budownictwa ekologicznego opartego na ciekawej formie. Brakuje w Polsce podobnych obiektów, które pokazują, że budownictwo zrównoważone nie musi być sztampowe, nie musi kojarzyć się z typowym domem podmiejskim z klasycznie rozumianymi dachami i symetrycznym podziałem fasad. I tego osiągnięcia autorom projektu i inwestorom gratulujemy.

Bartosz Dendura
właściciel pracowni Studio4Space, pracownik naukowy na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej

hortus draconis

Wyróżnienie

 

Projektantka: TXMA
Inwestor: prywatny

HORTUS DRACONIS, czyli Ogród Smoka, to unikalny przykład integracji architektury z naturą. Dom stanowi doskonałe połączenie tradycji lokalnej z nowoczesnymi, ekologicznymi rozwiązaniami budowlanymi.

Jest w całości zbudowany z drewna pod różnymi postaciami – ściany konstrukcyjne wykonano z drewna masywnego, a elewację i dach pokryto naturalnym, przygotowanym lokalnie gontem modrzewiowym. Termoizolację ścian i dachu zrealizowano za pomocą włókna celulozowego pochodzącego w całości z recyklingu. W projekcie zastosowano również inne materiały z odzysku, takie jak cegły rozbiórkowe, które tworzą posadzki na parterze oraz na tarasie, zaś sama konstrukcja jest w całości skręcana, co umożliwi jej łatwy demontaż po zakończeniu cyklu życia budynku.

W projekcie zastosowano szereg rozwiązań budownictwa pasywnego i energooszczędnego. Układ funkcjonalny domu oraz rozmieszczenie okien zostały zaprojektowane z uwzględnieniem wędrówki słońca. Zastosowano centralę wentylacyjno-grzewczą zintegrowaną z powietrzną pompą ciepła, która efektywnie odzyskuje ciepło, wykorzystując je do produkcji ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania budynku. Natomiast system zbierania wody deszczowej umieszczono na najwyższym poziomie działki, co umożliwia podlewanie ogrodu z wykorzystaniem siły grawitacji.

Uwagę jury zwrócił również sam opis smoczycy drzemiącej w ogrodzie. „Nie zionie ogniem, dymem czy siarką. Ma bowiem – wyjątkową jak na smoczycę – osobowość pasywną.”

Paweł Żuczek
Partner, Group Senior Sustainability & Innovation Advisor w Reino Capital

ZRÓWNOWAŻONY BUDYNEK SEKTORA PUBLICZNEGO

CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ

Laureat

 

Projektanci: Studio BB Architekci
Inwestor: Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach

Centrum Edukacji Ekologicznej to przede wszystkim świetny przykład synergicznej współpracy administracji publicznej, samorządu, biznesu, architektów i lokalnej społeczności. Jego lokalizacja, architektura i wykorzystane w nim technologie spinają się w jeden spójny przekaz, uwiarygadniając tym samym nazwę i przeznaczenie obiektu. Centrum Edukacji Ekologicznej spełnia dwie funkcje: bieżącego nadzoru nad składowaniem i gospodarowaniem odpadów oraz podnoszenie świadomości ekologicznej. Koncentracja na poszerzaniu wiedzy społeczeństwa sprawia, że jest to idealne miejsce dla wycieczek, nie tylko szkolnych. Budynek powstał na zrekultywowanym terenie składowania odpadów, a w jego otoczeniu znajdują się już wcześniej zagospodarowane czynne kwatery odpadów. Konstrukcja budynku zaprojektowana jest z materiałów ułatwiających recykling tj. drewno klejone, stal. W Centrum zastosowano pompy ciepła, fotowoltaikę, zielony dach czy wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Tomasz Pągowski
współzałożyciel Pągowski Studio

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie

Wyróżnienie

 

Projektant budowlany: PAS PROJEKT / projektant wykonawczy: FBA
Inwestor: Województwo Zachodniopomorskie

Nowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie to idealny przykład zrównoważonego budynku sektora publicznego, który każdy z nas chciałby mieć w swoim mieście. Inwestycja obejmowała dwa etapy: przebudowę istniejącego budynku oraz budowę nowego budynku pasywnego – pierwszego w Polsce budynku sektora publicznego, który uzyskał certyfikat pasywności Passiv House Institute w Darmstadt. Obiekt uzyskał również certyfikaty BREEAM na poziomach Very Good i Excellent. Siedziba Urzędu Marszałkowskiego wyróżnia się zastosowaniem odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz systemu odzysku wody deszczowej wykorzystywanej do spłukiwania toalet i podlewania zieleni. Dzięki sterowanym automatycznie żaluzjom zewnętrznym optymalizowany jest natomiast dostęp do światła dziennego, jednocześnie minimalizując ryzyko przegrzewania pomieszczeń. Co niezwykle istotne, obiekt jest w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Zapewniono tu liczne udogodnienia, takie jak oznaczenia w języku Braille’a, kontrastowe krawędzie, ścieżki prowadzące, rampy, plany tyflograficzne, pętle indukcyjne oraz infokioski.

W trakcie inwestycji posadzono ponad 4 300 rodzimych gatunków roślin. Na elewacji budynku zamontowano budki lęgowe dla nietoperzy i ptaków, a na dachu znajdują się domki dla owadów oraz ule dla pszczół. Do redukcji zanieczyszczeń powietrza przyczyniają się także dwa murale wykonane z farb pochłaniających zanieczyszczenia.

Paweł Żuczek
Partner, Group Senior Sustainability & Innovation Advisor w Reino Capital

ZRÓWNOWAŻONA MODERNIZACJA

Diuna

Laureat

 

Projektant główny: MJZ studio / projektant nowych wnętrz oraz identyfikacji wizualnej: Łoskiewicz Studio / projektant zieleni: iGreen
Inwestorzy: PineBridge Benson Elliot i Syrena Real Estate

Modernizacja kompleksu Diuna (dawniej znanego jako Marynarska Business Park) to historia szeregu zrównoważonych działań podjętych w celu ograniczenia negatywnego oddziaływania budynku na środowisko. Jednym z kluczowych jej elementów, który zwrócił uwagę jury, było przekształcenie betonowego parkingu zewnętrznego w nowoczesny, zielony park o powierzchni 6 000 m². Park ten, obsadzony rodzimymi drzewami i krzewami, ma na celu redukcję efektu miejskiej wyspy ciepła. Wzniesienia ukształtowane w sposób sinusoidalny tworzą kameralne przestrzenie do relaksu, a nowe ścieżki rowerowe i brak ogrodzeń otwierają teren na miasto. Co ważne, cała pierwotna zieleń została rozdystrybuowana do najemców.

Modernizację przeprowadzono również we wnętrzach budynku. W ramach działań proekologicznych wprowadzono szereg inwestycji docenionych przez jury. Wymieniono agregaty chłodnicze na bardziej efektywne energetycznie, zainstalowano klapy sterujące wentylacją w zależności od stężenia CO2 oraz wdrożono inteligentny system zarządzania systemem HVAC, który optymalizuje pracę systemów.

Zmodernizowany projekt uzyskał certyfikaty BREEAM Excellent, WELL Health-Safety Rating oraz WiredScore Silver, a dodatkowo kompleks jest w trakcie certyfikacji Obiekt Bez Barier oraz WELL z planowanym poziomem Gold.

Paweł Żuczek
Partner, Group Senior Sustainability & Innovation Advisor w Reino Capital

Przedszkole nr 422 na Bielanach

Wyróżnienie

 

Projektant: Kwadratura
Inwestor: m.st. Warszawa, Dzielnica Bielany

Remont warszawskiego Przedszkola nr 422 jest znakomitym przykładem zrównoważonej modernizacji. Przeprowadzone prace pozwoliły na osiągnięcie dwóch istotnych celów: zapewnienie jak największej liczby komfortowych miejsc dla dzieci oraz ograniczenie odziaływania budynku na środowisko. Pierwszy cel został zrealizowany dzięki nadbudowaniu istniejącej konstrukcji dodatkową kondygnacją. Pozwoliło to na zwiększenie liczby miejsc dla dzieci ze 100 do 175, powstanie nowej kuchni oraz dwóch dodatkowych sal do zajęć. Do osiągnięcia drugiego celu przyczyniło się m.in. wykorzystanie w maksymalnym stopniu istniejącej konstrukcji parteru i piwnic, dzięki czemu zredukowano ilość potrzebnych do budowy materiałów budowlanych. Zapotrzebowanie na energię pierwotną zmniejszono o ponad połowę poprzez zastosowanie takich rozwiązań jak dodatkowe ocieplenie budynku i likwidacja mostków cieplnych, remont węzła cieplnego i systemu ogrzewania, zastosowanie systemu wentylacji z rekuperacją oraz instalację paneli fotowoltaicznych.

Przedszkole nr 422 w Warszawie w pełni zasługuje na wyróżnienie w konkursie. Zrównoważona modernizacja przeprowadzona w budynku z 1985 roku może stać się wzorem do naśladowania dla wielu podobnych placówek w całej Polsce.

Piotr Mokrzański
Head of ESG Due Dilligence w Arcadis Poland

ZRÓWNOWAŻONE WNĘTRZE

Biuro CMS Polska w Varso Tower

Laureat

 

Projektant: Trzop Architekci
Inwestor: CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang Pośniak i Bejm

Aranżacja CMS na długo pozostanie wyznacznikiem dla projektów aranżacji wnętrz, łącząc pryncypia ESG, wellbeing, funkcjonalność i estetykę. Standard powierzchni potwierdzono certyfikacjami BREEAM Excellent i WELL Platinium dla powierzchni najmu, wykorzystując w pełni potencjał budynku. W projekcie zastosowano wiele rozwiązań energooszczędnych, od strategii redukujących ilość światła sztucznego, poprzez integrację sprzętu audio-video z BMS, minimalizując marnotrawstwo energii po godzinach pracy czy w dni wolne. Wykorzystano meble z poprzedniego biura, a czujniki jakości powietrza sprzężone z instalacją HVAC dostosowują warunki wewnętrzne do potrzeb, optymalizując zużycie energii i zapewniając optymalne warunki środowiska pracy. Dbałość o tematy ESG uwzględniono na każdym procesie funkcjonowania biura – od zielonych zapisów w umowie najmu, poprzez programy edukacyjne jak CMS Bees, aż po imponującą zieloną ścianę na klatce schodowej, łączącej pięć kondygnacji, wspierając aktywność i redukując wykorzystanie wind. Pod każdym względem aranżacja CMS stanowi pokazowy przykład wdrożenia w projekt idei ESG.

Andrzej Gutowski
Dyrektor Generalny ds. ESG na Europę Środkowo-Wschodnią w Colliers

Naturalny Zakręt Centrum Rozwojowo-Edukacyjne

Wyróżnienie

 

Projektant: Ekodama Studio
Inwestorzy: Naturalny Zakręt

Naturalny Zakręt to miejsce stworzone ze starej, poniemieckiej stodoły, w której została przeprowadzona pełna modernizacja. To miejsce gdzie naturalne, zdrowe wnętrza tworzą idealne warunki do pracy twórczej i efektywnej współpracy. Wszystko tutaj, od glinianych ścian, przez drewniane podłogi, aż po ekologiczne wykończenia, jest zaprojektowane z myślą o dobrostanie gości i środowiska. Użyte są wyłącznie naturalne i ekologiczne materiały, takie jak drewno, wełna skalna, wełna ze słomy, deski oraz płyty włókno-gipsowe, zapewniając zdrowe środowisko wewnętrzne i poprawiając jakość powietrza dla użytkowników. Znajdują się tu stałe miejsca pracy oraz dziesięć miejsc dostępnych na wynajem godzinowy dla wszystkich, którzy szukają inspirującego i spokojnego miejsca do pracy. Jest tu również dostępna biblioteczka zawierająca książki z całego świata, oferująca bogaty zbiór literatury z zakresu budownictwa ekologicznego i permakultury. Cały budynek został zaprojektowany z myślą o dostępności dla osób niepełnosprawnych. Dzięki temu każdy, niezależnie od swoich możliwości fizycznych, może korzystać z udogodnień i uczestniczyć w wydarzeniach oraz działaniach społecznościowych. Naturalny Zakręt to naturalne miejsce dla naturalnie zakręconych – oby takich miejsc powstawało w Polsce jak najwięcej.

Katarzyna Nowak
Koordynatorka Branżowego Punktu Kontaktowego Technologie Niskoemisyjne i Czysta Energia dla Programu Horyzont Europa w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Warszawskim Instytucie Technologicznym

PROJEKT ZRÓWNOWAŻONEGO BUDYNKU

Office House

Laureat

 

Projektant: JEMS Architekci
Inwestor: Echo Investment i AFI Europe

Office House będzie charakteryzował się oszczędnością zasobów – energii i wody oraz zarządzaniem odpadami w procesie realizacji, ograniczając zanieczyszczenie środowiska. Budynek uzupełni tkankę miejską, bazując na już istniejącej infrastrukturze oraz zwiększając gęstość i tworząc przestrzeń miejską w miejscu o wcześniej słabo wykorzystanym potencjale. Łącząc funkcję biurową z lokalami usługowymi i przestrzeniami zielonymi, przyczyni się do powstania miejsca, które będzie również oferować możliwość skorzystania z usług w obrębie kwartału oraz zapewni kontakt z naturą. Dodatkowym punktem jest możliwość oglądania zieleni z przestrzeni biurowej, dzięki umieszczeniu roślin na zaprojektowanych wzdłuż elewacji balkonach.
W Office House zaprojektowano trójwarstwową fasadę ze szkła, wyposażoną w powłokę srebra – dzięki temu o każdej porze roku wewnątrz będzie utrzymana optymalna temperatura, co zmniejszy zużycie energii do chłodzenia czy ogrzewania. Ciekawym rozwiązaniem jest oparcie technologii oczyszczania powietrza na procesach naturalnie zachodzących w przyrodzie. W budynku prowadzony też będzie odzysk ciepła, np. z urządzeń chłodniczych, zaś energia elektryczna pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych.

Magdalena Pios
właścicielka pracowni Ambient, wiceprezeska Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP

Architerra III

Wyróżnienie

 

Projektant: TXMA
Inwestor: prywatny  

ArchiTerra III to projekt, który łączy zaawansowane technologie z szacunkiem dla natury. Budynek został zaprojektowany z myślą o minimalizacji śladu węglowego i wykorzystuje naturalne oraz recyklingowane materiały. Zastosowano zielony dach, który nie tylko poprawia izolację termiczną, ale także wspiera bioróżnorodność, harmonijnie łącząc budynek z otaczającym krajobrazem. Innowacyjne rozwiązania energetyczne, takie jak fotowoltaika czy turbina wiatrowa zapewniają zrównoważone źródła energii.

Poetycko, ArchiTerra III to dom, który stapia się z naturą – zielony łukowy dach, będący przedłużeniem ziemi, tworzy organiczną więź z krajobrazem. Jego projekt wpisuje się w naturalny rytm słońca, a przemyślane proporcje i przeszklenia chronią wnętrza przed przegrzewaniem, zapewniając komfort mieszkańcom. To przestrzeń, w której natura nie jest tłem, lecz integralnym elementem – od dachów zasiedlonych lokalnymi roślinami po ogród, który jest miejscem produkcji żywności. ArchiTerra III to manifest symbiozy technologii i przyrody.

Natalia Olszewska
współzałożycielka firmy Impronta

EKO WSPÓLNY – Projekt wielokrotnego zastosowania wielorodzinnego budynku mieszkalnego o obniżonej energochłonności

Wyróżnienie

 

Projektant: Gąska Wojcieszak Pracownia Architektoniczna
Inwestor: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Projekt został wykonany na konkurs na koncepcję architektoniczną wielorodzinnego budynku mieszkalnego o obniżonej energochłonności organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii i zdobył w nim główną nagrodę. W ramach innowacyjnego podejścia do modelowego budynku wielorodzinnego, w projekcie EKO WSPÓLNY uwzględniono łatwość modyfikacji w zależności do potrzeb przyszłych użytkowników i dbałość o ich komfort, optymalizację elementów budowlanych, czasu i kosztów realizacji – przy czym nie zapomniano o ograniczaniu negatywnego wpływu na środowisko. Budynek ma być funkcjonalny, również pod względem struktury – składa się z trzech kondygnacji nadziemnych, które można dodawać lub odejmować.

Projekt zakłada prefabrykację z elementów dwuwymiarowych CLT z możliwością uzupełnienia o elementy 3D. Uwagę jury zwróciło także obliczenie śladu węglowego, na podstawie którego wybrano technologię drewnianą.

Jesteśmy cały czas na początku drogi w kierunku zrównoważonego budownictwa wielorodzinnego. Inwestorzy i klienci boją się rozwiązań drewnianych, co widać w corocznych raportach GUSu dotyczących działalności budowlanej w Polsce. Wyróżniony w konkursie przykład jest krokiem w dobrą stronę, oferując przy tym stonowaną i niekrzykliwą architekturę.

Bartosz Dendura
właściciel pracowni Studio4Space, pracownik naukowy na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej

STUDENCKI PROJEKT ZRÓWNOWAŻONEGO BUDYNKU

Współdzielnik – koncepcyjny projekt wnętrza

Laureat

 

Projektantka: Anna Cupryś

Wpółdzielnik został zaprojektowany jako jednostka zewnętrzna Wolskiego Centrum Kultury, zlokalizowana w jednym z typowych lokali w Centrum Handlowym Wola Park. Nie ma jednak typowej komercyjnej atmosfery. Wnętrze ma charakter edukacyjny i zachęcający do integracji. Zachęca do refleksji i proekologicznych zachowań.

Jury doceniło wdrożenie idei cyrkularności. Założono wykorzystanie materiałów z odzysku i zredukowano do minimum wszelkie prace budowlane. Na uwagę zasługuje też idea współdzielenia, jako fundamentalnej wartości, wzmacniającej więzi międzyludzkie. Lokal posiada przestrzeń wymiany odzieży, rzeczy użytkowych oraz żywności, bez wyraźnego podziału „pracownik” i „klient”. Miejsce to więc nie tylko zostało stworzone z poszanowaniem idei 3R ale także zachęca do jej kontynuacji.

Anna Kulińska
wspólniczka Line Architekci, Członkini Krajowej Rady Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej IARP

BUDYNEK O NAJNIŻSZYM ŚLADZIE WĘGLOWYM OBLICZONYM WEDŁUG METODYKI PLGBC

P180

Wyróżnienie

 

Projektant: PRC Architekci
Inwestor: Skanska   

Panattoni Park Poznań A2 – Hala B dla H&M

Wyróżnienie

 

Projektant: Tacakiewicz Ferma Kresek
Inwestor: Panattoni   

Przyznanie dwóch wyróżnień bez przyznania nagrody głównej wynika między innymi ze zróżnicowania nadesłanych zgłoszeń, na które składały się trzy hale magazynowe oraz dwa budynki biurowe. Wszystkie trzy hale magazynowe charakteryzowały się niską wartością śladu węglowego, jako budynki jednokondygnacyjne, o lekkiej konstrukcji i bez podpiwniczenia. Praktycznie żaden budynek biurowy posiadający część podziemną oraz kilka lub więcej kondygnacji nadziemnych nie może poszczycić się tak niskim śladem węglowym, dlatego jednoznaczne wskazanie zwycięzcy spośród tak różnych typów budynków było dla jury dużym wyzwaniem i ostatecznie wpłynęło na decyzję o braku zwycięzcy w tej kategorii. W ostatecznym rozrachunku rzetelne podejście do szacowania śladu węglowego oraz uzasadnienie wyniku i wskazanie dobrych praktyk miało dla jury większe znaczenie, niż sam wynik końcowy.

Nadesłane wyniki dla obiektów halowych różniły się między sobą w bardzo małym stopniu, zwłaszcza biorąc pod uwagę drobne różnice w zakresie elementów budynku podlegającym analizie śladu węglowego. Ostatecznie jury przyznało wyróżnienie hali Panattoni Park Poznań A2, doceniając nie tylko jedną z najniższych wartości śladu węglowego spośród nadesłanych zgłoszeń, ale także zastosowanie cementu charakteryzującego się obniżonym śladem węglowym w wylewkach i podbudowach.

Drugie wyróżnienie przyznano budynkowi biurowemu P180, którego nie charakteryzował najniższy wynik śladu węglowego na tle innych zgłoszeń, ale był on wciąż bardzo dobry w odniesieniu do innych referencyjnych budynków tego typu. Dodatkowo uwagę jury w zgłoszeniu konkursowym zwróciło zastosowanie betonów niskoemisyjnych, co uzasadniało niski wynik śladu węglowego.

Wiktor Kowalski
Associate Director w Buro Happold, Członek Zarządu w PLGBC

ZRÓWNOWAŻONY PRODUKT ROKU

HERADESIGN® Alpha+ – akustyczne płyty z wełny drzewnej

Wyróżnienie

 

Producent: Knauf Ceiling Solutions

Akustyczne płyty mineralne HERADESIGN® Alfa+ to znakomity przykład stwierdzenia, że siła tkwi w prostocie. Obecnie potrzeba produktów prostych materiałowo, prostych w produkcji, prostych w utylizacji lub recyklingu – takich jak drewno, woda, magnez. Dzisiejszy design bardziej niż kiedykolwiek premiuje naturalność i szczerość materiałową, która niesie ze sobą poczucie bezpieczeństwa i poczucie komfortu, w tym przypadku również akustycznego. Płyta HERADESIGN® Alfa+ wyróżnia się najwyższą klasą absorpcji dźwięku, a zamiast dodatkowej warstwy z wełny mineralnej zastosowano w niej specjalną flizelinę akustyczną, co znacząco upraszcza instalację i eliminuje potrzebę używania foliowych worków ochronnych. Flizelina w wysokim stopniu pochłania dźwięk, sprawia też, że płyta jest cienka, co optymalizuje możliwości transportu. Kompozycja naturalnych materiałów oraz proces produkcji oparty m.in. na materiałach z recyklingu sprawia, że płyty te cechują się niskim śladem węglowym.

Tomasz Pągowski
współzałożyciel Pągowski Studio

ZRÓWNOWAŻONA USŁUGA ROKU

Masterplan zieleni dla Konina

Laureat

 

Projektant: A2P2 architecture & planning

Zieleń jest istotnym składnikiem struktury miasta i pełni w mieście wiele funkcji środowiskowych oraz społecznych – przeciwdziała powstawaniu wyspy ciepła, służy retencjonowaniu wody deszczowej zapobiegając podtopieniom, pozwala na zachowanie bioróżnorodności. Jest też kluczowa dla zachowania dobrostanu mieszkańców, zapewniając w zurbanizowanym środowisku możliwość kontaktu z naturą. Nagroda została przyznana dla masterplanu zieleni ze względu na znaczenie, jakie dla funkcjonowania miast i ich mieszkańców ma kompleksowa analiza funkcji zieleni oraz wielopłaszczyznowe planowanie jej ochrony i rozwoju na terenie miast. Usługa obejmuje zarówno tereny publiczne, jak i prywatne na obszarze miasta. Zawiera wytyczne dla zrównoważonego zagospodarowania przestrzennego w kontekście zmiany klimatu, z uwzględnieniem roli terenów zieleni. Obejmuje także zestaw analiz, takich jak inwentaryzacja zasobów zielonych, przegląd dokumentów planistycznych, waloryzacja terenów zieleni, analiza hydrograficzna czy analiza terenów utwardzonych i wysp ciepła.

Magdalena Pios
właścicielka pracowni Ambient, wiceprezeska Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP

Architektoniczki

Wyróżnienie

 

Projektantki: Architektoniczki

Projekt Architektoniczki zasługuje na wyróżnienie z uwagi na unikalne podejście do projektowania przestrzeni miejskich z uwzględnieniem perspektywy płci. Wiele mówi się dziś o inkluzywności i włączaniu w różnych dziedzinach, jednak w architekturze temat ten jest wciąż niedostatecznie poruszany. Architektoniczki badają, jak kobiety i dziewczęta korzystają z przestrzeni publicznych oraz jak brak uwzględnienia ich potrzeb w planowaniu wpływa na ich bezpieczeństwo, mobilność i codzienne życie. Nowatorskie metodologie, takie jak nocne spacery kobiet czy analiza terenów przyszkolnych, wprowadzają nowe standardy, które mogą poprawić równość i jakość życia w przestrzeni miejskiej.

Niedostateczna inkluzywność w architekturze ma realne konsekwencje dla zdrowia społecznego. Usługa Architektoniczek zwiększa świadomość wśród architektów i urbanistów na temat znaczenia przestrzeni dla dobrostanu społeczności, promując zrównoważone budownictwo, które uwzględnia różnorodne potrzeby użytkowników.

Natalia Olszewska
współzałożycielka firmy Impronta

Najlepsza ekologiczna inicjatywa miejska/gminna

Przebudowa Placu Wolności w Łodzi

Laureat

 

Projektant: mamArchitekci i A2P2 architecture & planning
Inwestor: Miasto Łódź

Plac Wolności był do niedawna raczej symbolem ograniczeń… Smutnym symbolem braku przepływu energii między strefami miasta. Dzięki przebudowie, z miejsca tranzytowego stał się miejscem integracji społecznej, rekreacji i zabawy. Wpisuje się bardzo dobrze w dzisiejsze trendy urbanistyczne i udowadnia, że władze miasta świadome są narastających problemów klimatycznych oraz trendów społecznych. Projektanci zastosowali współczesne standardy adaptacji miast do zmiany klimatu. Znacznie zwiększono powierzchnię biologicznie czynną, wprowadzając ją na wielu piętrach i uzupełniając ogrodami deszczowymi – powierzchnia placu sprzyja spływowi wody deszczowej do zieleńców. Wraz z ogrodami deszczowymi ponad 60 wprowadzonych drzew w upalne dni obniża temperaturę w przestrzeni placu. Mieszkańcy zyskali atrakcyjną, wygodną i bezpieczną przestrzeń w centrum miasta, odpowiadającą na wyzwania wynikające ze zmian klimatycznych. Udało się to uzyskać przy jednoczesnym podkreśleniu historycznej kompozycji placu.

Tomasz Pągowski
współzałożyciel Pągowski Studio

Budowa centrum usługowo-turystycznego w miejscowości Łąkie

Wyróżnienie

 

Inwestor: Łąkie (gmina: Lipka)
Projektant: ARCH-POINT

Uwagę jury zwróciło nietuzinkowe wykonanie niskobudżetowego projektu. Jest to cyrkularny obiekt w technologii drewnianej w systemie szkieletowym – możliwy do przeniesienia i ponownego montażu. Dynamiczna bryła, wieloma skosami naśladująca kształt skarpy, pokryta drewnem modrzewiowym nadała tej przestrzeni nowy charakter, a budynek wpisuje się w otaczający krajobraz, nie przytłaczając go. Na terenie znajdują się też budynki letniskowe w systemie modułowym, które nie generują odpadów i znacznego śladu węglowego. Obiekt łączy kilka funkcji – od wypożyczalni sprzętu wodnego po widownię i przestrzeń konferencyjną. Powstawanie wysokiej jakości architektury, w nieoczywistych miejscach sprawia, że wzrasta powszechna świadomość przestrzeni, wzrasta jej ranga. Jury doceniło fakt poszukiwania nietuzinkowych, a jednocześnie prostych do wykonania rozwiązań w małej skali.

Anna Kulińska
wspólniczka Line Architekci, Członkini Krajowej Rady Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej IARP

nagroda specjalna

orientarium w zoo łódź

 

Projektant: Szlachcic Architekci
Inwestor: ZOO Łódź

Debata na temat budowy obiektów takich jak zoo czy orientarium zawsze będzie złożona. Z jednej strony, tego typu miejsca mogą pełnić ważną rolę edukacyjną, ochronną i badawczą, a z drugiej strony budzą kontrowersje dotyczące etyki przetrzymywania zwierząt w niewoli. Ważne jest jednak, aby takie obiekty były projektowane i zarządzane w sposób, który priorytetowo traktuje dobrostan zwierząt, a także w miarę możliwości wspiera ochronę i odtwarzanie ich naturalnych siedlisk. W Łódzkim orientarium zastosowano rozwiązania, które skupiają się na odtworzeniu temperatury, wilgotności powietrza dla roślin i zwierząt Azji Południowo-Wschodniej w przestrzeniach ekspozycyjnych zwierząt – również z uwzględnieniem różnic między zimą i latem. System wentylacji mechanicznej pozwala na odzysk ciepła przy jednoczesnym pozbywaniu się przykrych zapachów.

Projektowanie z myślą o silnych słoniach, temperamentnych niedźwiedziach czy sprytnych orangutanach nie jest czymś, z czym zmaga się większość projektantów podczas codziennych prac. Multidyscyplinarne podejście, łączące architekturę, inżynierię i biologię mogło stworzyć unikalny kompleks, który nie tylko przyciąga turystów, ale również odtwarza rzadkie ekosystemy, takie jak np. te występujące na dnie oceanów.

Sam budynek, mimo dużych rozmiarów, nie przytłacza, a zastosowane rozwiązania i materiały wpisują go w otoczenie. Spośród rozwiązań proekologicznych można tu wymienić energię geotermalną, wykorzystanie ciepła odpadowego, odzysk wody deszczowej czy mechanizmy zmniejszające ślad wodny budynku.

Bartosz Dendura
właściciel pracowni Studio4Space, pracownik naukowy na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej

Skip to content